"Rawia" Rawicz powstała w 1923 roku na bazie "Sokoła", który prowadził w okresie międzywojennym prężną działalność m.in. w sekcji pilki nożnej. Po wojnie zalożono w Rawiczu kilka klubów, piłka nożna najlepiej rozwijala się w Kolejarzu i w Rawii. W 1966 roku oba kluby przyjęły nazwę "Rawia" Rawicz, z tym, że pilkę nożną oprawiano w Klubie Pilkarskim "Rawia". Klub w późniejszym czasie przyjął nazwę Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy (MKKS) RAWIA Rawicz i z reguły uczestniczył w rozgrywkach międzywojewódzkich i okręgowych. Wspaniałe czasy nadeszły na początku lat 90-tych. Wówczas to seniorzy klubu prowadzeni przez Marka Polowczyka wygrali rozgrywki IV ligi i po raz pierwszy w historii awansowali do rozgrywek III ligi dolnoślśskiej. Rawiccy pilkarze grali w niej z powodzeniem do 1999 roku. Później nadszedł słabszy okres. Już pod nazwą Autonomiczna Sekcja Pilki Nożnej (ASPN) RAWIA Rawicz pilkarze grali przez okres 4 lat (1999-2003) w IV lidze (grupa południowa). Wówczas to grupa ówczesnych działaczy doprowadziła praktycznie do upadku rawickiej piłki. Pierwszy zespół spadł do klasy okręgowej i nastąpił rozpad niektórych grup młodzieżowych. Odbudowy klubu podjęła się grupa "zapaleńców" na czele z wieloletnim działaczem klubu Markiem Polowczykiem wspieranym przez Marka Grześkowiaka (w praktyce odbudował wszystkie drużyny młodzieżowe), Stanisława Przybylskiego i Krzysztofa Kołeczkę. Obecnie KP Rawia Rawicz funkcjonuje na zdrowych zasadach (mimo nieprzychylności władz miasta). Pierwszy zespół powoli się odbudowuje i jest czołowym zespołem rozgrywek leszczyńskiej klasy okręgowej. W Rawii funkcjonuje także aż 7 grup młodzieżowych (trenuje w nich prawie 150 chłopców). Wszystko idzie w jak najlepszym kierunku aby piłkarze Rawii znów znaleźli się w gronie 100 najlepszych klubów Polski.