Zakończył się kolejny sezon funkcjonowania Akademii Piłkarskiej Młoda Rawia, który można zaliczyć do udanych. W sezonie 2021/2022 w rozgrywkach wzięło udział aż 12 zespołów. – Naszym głównym celem jest przede wszystkim rozwój indywidualny zawodników. Oczywiście pragniemy od młodzika wprowadzić jak najwięcej zespołów do lig wojewódzkich. Marzy nam się jeszcze szersza współpraca z piłkarskimi klubami naszego powiatu – powiedział Marcin Stochaj, główny koordynator akademii, który podsumował miniony sezon.

[Jakub Kwieciński, rawia.pl]: Za nami kolejny sezon funkcjonowania Akademii Piłkarskiej Młoda Rawia. Jaki był to sezon pod względem wyników osiąganych przez poszczególne drużyny?

[Marcin Stochaj]: Sezon 2021/2022 możemy zaliczyć do udanych. Dwa zespoły grające w ligach wojewódzkich spokojnie się w nich utrzymały. Mowa tu o zespole juniora A1 i trampkarza C2. Blisko awansu do ligi wojewódzkiej był zespół młodzika D2. Zespoły trampkarza C1 i młodzika D1 osiągnęły wyniki na miarę swojego obecnego potencjału. Pozostałe nasze drużyny od orlika do skrzata rozgrywały turnieje WZPN, w których nie była prowadzona klasyfikacja. Młodzi piłkarze zbierali w nich kolejne piłkarskie doświadczenie, które mamy nadzieję zaprocentuje w przyszłości.

Ile młodych piłkarzy i piłkarek w minionym sezonie uczęszczało na zajęcia i brało udział w rozgrywkach w barwach AP Młoda Rawia?

[MS]: Kiedy w sierpniu 2018 roku zakładaliśmy akademię działającą w strukturach KP Rawia Rawicz, w naszym klubie trenowało ok 100 zawodników. Przez 4 lata udało nam się podwoić tę liczbę. Wliczając zespół juniorów obecnie na treningi uczęszcza ponad 200 zawodników i zawodniczek. W minionych rozgrywkach uczestniczyła rekordowa liczba zespołów z Akademii Piłkarskiej Młoda Rawia. Do rywalizacji stanęło aż 12 drużyn od skrzata do juniora. Po raz pierwszy w rozgrywkach skrzatów zagrała nasza drużyna Lejdis.

AP Młoda Rawia to nie tylko zawodnicy, ale także liczne grono trenerów. Jak obecnie wygląda struktura trenerska w Akademii?

[MS]: Oczywiście bez trenerów nie było by szans na tak liczne grupy i rozwój młodych zawodników. Obecnie w naszej akademii treningi prowadzi 11 trenerów i 2 asystentów. Są to przede wszystkim ludzie z wielką pasję do piłki nożnej oraz z odpowiednim podejściem do dzieci i młodzieży. Sześciu trenerów posiada licencję (3 UEFA B i 3 GRASS C). Pozostali na pewno w najbliższych miesiącach udadzą się na kursy trenerskie. Jako jedyny klub w powiecie rawickim prowadzimy też osobno treningi bramkarskie. Oczywiście nadal chcemy się rozwijać, aby nasze szkolenie było na jak najwyższym poziomie. Dlatego cały czas poszukujemy trenerów z uprawnieniami.

W trakcie zakończonego sezonu kolejni młodzi piłkarze Rawii uczestniczyli w testach prowadzonych przez inne akademie. To pokazuje, że szkolenie w rawickiej akademii stoi na dobrym poziomie?

[MS]: Na pewno zawsze nas cieszy jak o naszych młodych zawodników pytają największe akademie piłkarskie w Polsce. Od momentu powstania akademii zainteresowanie piłkarzami Młodej Rawii jest coraz większe. Szlaki przetarł William Ngiuvu (ur. 2009), który od roku jest w Zagłębiu Lubin. Zimą 2022 do UKS SMS Łódź przeszli Jędrzej Glapiak i Michał Kapała (obaj r. 2008). Tego lata na pewno pożegnają się z nami Dawid Twardowski (r. 2008), który przechodzi do Miedzi Legnica i Jakub Szczepaniak (r. 2009), który jest bardzo blisko  wypożyczenia do Chrobrego Głogów. Dodam jeszcze, że od pół roku na konsultacje i treningi w KKS Lech Poznań jeździ Fabian Tobolski (r. 2015). Warto wspomnieć jeszcze o Lenie Adamskiej (r. 2008), która pierwsze piłkarskie kroki stawiała w naszym klubu a obecnie będąc zawodniczką KA 4 resPect Krobia jest reprezentantką kadry Wielkopolski. To tylko pokazuje, że w Rawiczu jest wiele utalentowanej młodzieży, zresztą nie tylko w klubach piłkarskich ale także w innych dyscyplinach.

Czy w dalszym ciągu prowadzone są nabory do Akademii? Jak chętne osoby mogą dostać się do AP Młoda Rawia?

[MS]: Oczywiście drzwi do naszej akademii są otwarte przez cały rok. Wiadomo jednak, że od kategorii trampkarza mocno patrzymy już na jakość piłkarską. W czerwcu Młoda Rawia otrzymała Zieloną Gwiazdkę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Certyfikacją objęty jest obecnie zespół młodzika (r. 2010/2011). Na pewno za rok spróbujemy powalczyć o gwiazdkę Brązową. Mamy ku temu możliwości, więc chcemy pójść krok dalej aby poprawić szkolenie.

Jakie plany na nadchodzący nowy sezon ma akademia?

[MS]: Naszym głównym celem jest przede wszystkim rozwój indywidualny zawodników. Oczywiście pragniemy od młodzika wprowadzić jak najwięcej zespołów do lig wojewódzkich. Marzy nam się jeszcze szersza współpraca z piłkarskimi klubami naszego powiatu. Do rozgrywek w sezonie 2022/2023 w kategoriach młodzieżowych zostanie zgłoszonych ponownie 12 zespołów. To wielkie wyzwanie finansowe dla naszego klubu. Żyjemy obecnie w bardzo trudnych czasach. Wiele klubów sportowych boryka się z różnymi problemami. W ostatnim czasie koszty utrzymania klubu bardzo mocno wzrosły. To na pewno utrudnia szybszy rozwój naszej akademii i całego klubu. Cieszy jednak fakt, że możemy liczyć ludzi o dobrych sercach. Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękuje RODZICOM naszych zawodników oraz SPONSOROM za wszelką pomoc oraz świetną współpracę. Bez waszego wsparcia finansowego na pewno nie było by nas w tym miejscu, w którym jesteśmy!

rozmawiał: Jakub Kwieciński

fot. archiwum

 

Pin It on Pinterest

Shares