W sobotę meczem z Orłem Mroczeń seniorzy Rawii Walbet Rawicz zainaugurują sezon 2023/2024 w Red Box V lidze. Podobnie jak w poprzednim sezonie drużyna niemal w całości złożona jest z wychowanków klubu. – Nadal realizujemy projekt, którego celem jest stworzenie skutecznego zespołu z wychowanków Rawii Rawicz. Wydaje się, że jesteśmy w punkcie kulminacyjnym części kadrowej tego projektu, ponieważ obecną drużynę seniorów w niemal stu procentach stanowią nasi wychowankowie – powiedział trener Marek Nowicki w rozmowie na temat okresu przygotowawczego oraz nadchodzącego sezonu. 

[Jakub Kwieciński, rawia.pl]: Za nami okres przygotowawczy przed startem nowego sezonu, w trakcie którego Rawia rozegrała cztery sparingi. Jest Pan zadowolony z tego, jak przebiegały te przygotowania?

[Marek Nowicki]: Przygotowania przebiegają bez zakłóceń, frekwencja jest wysoka, a dzięki dużemu zaangażowaniu zawodników możemy skutecznie realizować nasze plany treningowe. Za nami ponad 4 tygodnie pracy, w trakcie których przeprowadziliśmy 16 jednostek treningowych oraz rozegraliśmy cztery mecze kontrolne. Dwa pierwsze mecze były zwycięskie, dwa kolejne przegraliśmy.

Drużyna do sezonu 2023/2024 przystąpi z kilkoma nowymi zawodnikami, którzy powrócili do zespołu po krótszej lub dłuższej przerwie. Czy jest Pan zadowolony z tego jak wygląda kadra Rawii tuż przed startem sezonu? Ilu zawodników będzie do Pana dyspozycji?

[MN]: W porównaniu z poprzednią rundą w zespole doszło do wielu zmian. Nadal realizujemy projekt, którego celem jest stworzenie skutecznego zespołu z wychowanków Rawii Rawicz. Wydaje się, że jesteśmy w punkcie kulminacyjnym części kadrowej tego projektu, ponieważ obecną drużynę seniorów w niemal stu procentach stanowią nasi wychowankowie.

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące letnich zmian kadrowych, to z drużyny odeszło dwóch zawodników, Jakub Czternastek (koniec wypożyczenia) oraz Piotr Robak (Polonia Trzebnica – transfer definitywny). Natomiast do zespołu dołączyło do chwili obecnej sześciu zawodników. Trzech z nich, to piłkarze z dużym doświadczeniem, tj.: Dominik Sadowski, Tomasz Skrzypczak i Tomasz Wawrzyniak, pozostała trójka, to piłkarze z rocznika 2006, którzy na zasadzie transferów definitywnych powrócili do Rawii po kilkuletnim okresie szkolenia w innych akademiach piłkarskich: Igor Pieprzyński (AP Miedź Legnica), Stanisław Herman i Kacper Kowaliński (KP Polonia 1912 Leszno). Ponadto, po leczeniu powrócił do treningów Seweryn Materkowski. Nadal czekamy na powrót Mateusza Witkowskiego, który jest w trakcie leczenia kontuzji. Obecna kadra liczy 24 zawodników, z czego pięciu to zawodnicy z rocznika 2005 i 2006, którzy regularnie trenują z drużyną seniorską, natomiast cenne doświadczenia boiskowe będą zdobywać w meczach V ligi seniorskiej oraz meczach ligi wojewódzkiej juniorów (A1).

Na inaugurację Rawię czeka wyjazdowy mecz z Orłem Mroczeń, którego w poprzednim sezonie pokonała dwukrotnie. Czy wymarzonym scenariuszem będzie rozpocząć sezon od zwycięstwa?

[MN]: Wygrana w pierwszym meczu, to scenariusz pożądany i realny do zrealizowania. Skupiamy się na optymalnym przygotowaniu do tego, i każdego kolejnego meczu. Chcemy w sobotę zagrać dobre spotkanie i w optymalny sposób wykorzystać nasze atuty.

Czy stawia Pan przed drużyną jakiś konkretny cel na nowy sezon pod względem rozwoju poszczególnych piłkarzy oraz miejsca w tabeli?

[MN]: Naszym najbliższym celem wynikowym jest poprawienie liczby zdobytych punktów w porównaniu do poprzednią rundą. Natomiast, nadal głównym celem pozostaje budowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi. Cechy szczególne takiego środowiska to, świadomy trening, maksymalne zaangażowanie, powtarzalność, wzajemne wsparcie. I takie środowisko powinni tworzyć przede wszystkim sami zawodnicy, oczywiście przy wsparciu trenerów oraz władz klubu.

rozmawiał: Jakub Kwieciński

fot. Wojciech Kręcki, Groundhopping Wlkp.

 

Pin It on Pinterest

Shares